Skip to content

64 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2010

Property Information

Block1
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$68,100
48%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+2.0%
2024$10,814-1.7%
2023$11,003+0.7%
2022$10,926+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4803, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1904