Skip to content

29 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block20
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
42%
Improvement Value:$81,900
58%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+15.5%
2024$9,545-1.7%
2023$9,711+0.7%
2022$9,643+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 9774, Page 854Recorded9/30/2023

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5881, Page 173

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5634, Page 326

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5425, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1914