Skip to content

6309 Blvd East(Unit C0033)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 13, 2009

Property Information

Block20
Lot36
QualifierC0033
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,100
29%
Improvement Value:$48,200
71%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,267+2.0%
2024$5,161-1.7%
2023$5,252+0.7%
2022$5,215+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 8650, Page 681Recorded2/18/2009

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 8650, Page 686Recorded2/18/2009

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 7032, Page 221Recorded3/26/2003

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5600, Page 42