Skip to content

53 64th St(Unit C0003)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$246,837
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block20
Lot9
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
19%
Improvement Value:$48,600
81%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,955+4.1%
2024$4,761+3.2%
2023$4,613+0.7%
2022$4,581+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$246,837
Sq Ft560DeedBook 9932, Page 30Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 9273, Page 120Recorded1/16/2018

Property Sale

Sale
$139,500

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 8444, Page 79Recorded2/15/2008

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 7138, Page 127