Skip to content

53 64th St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block20
Lot9
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,400
16%
Improvement Value:$62,100
84%
Total Assessment$73,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+4.1%
2024$5,832+3.2%
2023$5,651+0.7%
2022$5,612+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 9860, Page 345Recorded11/12/2024

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 9246, Page 470Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 7689, Page 243Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7129, Page 201