Skip to content

5302 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 17, 2025

Property Information

Block88
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
45%
Improvement Value:$79,400
55%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+4.1%
2024$11,458+3.2%
2023$11,103+0.7%
2022$11,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 9881, Page 61Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 7646, Page 313

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 7646, Page 313NU CodeTitle correction (4)Recorded8/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1914