Skip to content

214 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block12
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,100
52%
Total Assessment$129,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,993+2.0%
2024$9,794-1.7%
2023$9,965+0.7%
2022$9,895+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 8078, Page 893

Property Built

Built

Year Built: 1919