Skip to content

31 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2024

Property Information

Block21
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2SFR-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$111,100
60%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,350+2.0%
2024$14,064-1.7%
2023$14,309+0.7%
2022$14,209+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5582, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1914