Skip to content

54 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block20
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
47%
Improvement Value:$81,400
53%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+2.0%
2024$11,706-1.7%
2023$11,910+0.7%
2022$11,827+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5834, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1914