Skip to content

24 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block21
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-2GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,692
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
76%
Improvement Value:$31,000
24%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,692DeedBook 9146, Page 158Recorded9/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1914