Skip to content

6027 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$553,000
Last Sale Date
Jun 19, 2008

Property Information

Block37
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-2U-GAR2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
49%
Improvement Value:$97,500
51%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+2.0%
2024$14,509-1.7%
2023$14,763+0.7%
2022$14,659+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,000

From:

To:

Sq Ft2,669DeedBook 8555, Page 249Recorded7/2/2008

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 5572, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1924