Skip to content

20 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2015

Property Information

Block19
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
44%
Improvement Value:$68,300
56%
Total Assessment$122,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+2.0%
2024$9,242-1.7%
2023$9,404+0.7%
2022$9,338+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6046, Page 36Recorded9/16/2002

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5348, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1914