Skip to content

18 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2016

Property Information

Block19
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,846
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
41%
Improvement Value:$79,000
59%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+2.0%
2024$10,051-1.7%
2023$10,226+0.7%
2022$10,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5244, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1914