Skip to content

117 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$275,500
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$64,000
51%
Total Assessment$126,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+2.0%
2024$9,560-1.7%
2023$9,727+0.7%
2022$9,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,500

From:

To:

Sq Ft2,124DeedBook 7629, Page 36Recorded8/1/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899