Skip to content

131 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 9, 2015

Property Information

Block28
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$84,100
57%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,304+2.0%
2024$11,079-1.7%
2023$11,272+0.7%
2022$11,193+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,532DeedBook 9081, Page 692Recorded11/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899