Skip to content

114 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block28
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$95,400
60%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,176+2.0%
2024$11,933-1.7%
2023$12,141+0.7%
2022$12,056+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 5861, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1899