Skip to content

5300 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block85
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
70%
Improvement Value:$42,100
30%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+2.0%
2024$10,731-1.7%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 56443, Page 31

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4673, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1907