Skip to content

435 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$520,100
Last Sale Date
Nov 20, 2008

Property Information

Block31
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$83,100
57%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,227+2.0%
2024$11,003-1.7%
2023$11,195+0.7%
2022$11,117+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,100

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8637, Page 454NU CodeGovernment (15)Recorded12/3/2008

Property Sale

Sale
$176,438
DeedBook 5395, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1899