Skip to content

6504 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block17
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
55%
Improvement Value:$49,000
45%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,405+2.0%
2024$8,237-1.7%
2023$8,381+0.7%
2022$8,322+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9656, Page 90Recorded4/7/2022

Property Sale

Sale
$14,500

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 8852, Page 749NU CodeTitle correction (4)Recorded6/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1899