Skip to content

433 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block31
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
59%
Improvement Value:$44,200
41%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,228+2.0%
2024$8,063-1.7%
2023$8,204+0.7%
2022$8,147+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899