Skip to content

418 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2004

Property Information

Block18
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
59%
Improvement Value:$44,200
41%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,228+2.0%
2024$8,063-1.7%
2023$8,204+0.7%
2022$8,147+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5410, Page 177

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4574, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1899