Skip to content

436a 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block33
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,400
59%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,511+2.0%
2024$7,361-1.7%
2023$7,489+0.7%
2022$7,436+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4744, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1899