Skip to content

442 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Feb 22, 2008

Property Information

Block31
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
58%
Improvement Value:$46,000
42%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199-1.7%
2023$8,343+0.7%
2022$8,284+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 8469, Page 146Recorded3/24/2008

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4618, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1899