Skip to content

431 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block31
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
61%
Improvement Value:$40,100
39%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+2.0%
2024$7,753-1.7%
2023$7,889+0.7%
2022$7,834+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,800

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 9247, Page 514Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 8613, Page 319Recorded9/23/2008

Property Built

Built

Year Built: 1899