Skip to content

6020 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block54
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class45
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,400
48%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,985+9.3%
2024$9,136-1.7%
2023$9,296+0.7%
2022$9,231+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4746, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1899