Skip to content

53 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block19
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,200
49%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+2.0%
2024$11,124-1.7%
2023$11,318+0.7%
2022$11,239+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4719, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1956