Skip to content

427 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 13, 2012

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
58%
Improvement Value:$45,100
42%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,297+2.0%
2024$8,131-1.7%
2023$8,273+0.7%
2022$8,215+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899