Skip to content

331 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 17, 2002

Property Information

Block68
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
53%
Improvement Value:$84,300
47%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,853+5.2%
2024$13,172-1.7%
2023$13,402+0.7%
2022$13,308+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899