Skip to content

423 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block31
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,503
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
60%
Improvement Value:$42,500
40%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,503DeedBook 7759, Page 324Recorded12/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899