Skip to content

6039 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block55
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
40%
Improvement Value:$58,300
60%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,518+2.0%
2024$7,368-1.7%
2023$7,497+0.7%
2022$7,444+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 9103, Page 364Recorded3/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1899