Skip to content

6042 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block55
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,576
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
41%
Improvement Value:$57,100
59%
Total Assessment$96,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+2.0%
2024$7,277-1.7%
2023$7,405+0.7%
2022$7,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
Sq Ft1,576DeedBook 9941, Page 111Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,576DeedBook 9943, Page 912Recorded11/19/2025

Property Built

Built

Year Built: 1899