Skip to content

422 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block31
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$84,200
57%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+2.0%
2024$11,086-1.7%
2023$11,280+0.7%
2022$11,201+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,492DeedBook 8728, Page 733Recorded5/3/2010

Property Built

Built

Year Built: 1899