Skip to content

408 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block80
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,336
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,700
56%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+2.0%
2024$10,822-1.7%
2023$11,011+0.7%
2022$10,933+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5831, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1899