Skip to content

313 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Jan 30, 2006

Property Information

Block32
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 7847, Page 23Recorded3/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1900