Skip to content

408 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Jan 26, 2018

Property Information

Block18
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$75,600
55%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+2.0%
2024$10,436-1.7%
2023$10,619+0.7%
2022$10,544+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 9306, Page 581Recorded5/16/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 8581, Page 83Recorded8/6/2008

Property Sale

Sale
$557,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 7950, Page 136Recorded7/24/2006

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 7812, Page 277Recorded2/6/2006

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4987, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1899