Skip to content

320 62nd St(Unit C0101)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block32
Lot41
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
DescriptionADA STUDIO-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
12%
Improvement Value:$70,700
88%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+4.1%
2024$6,348+3.2%
2023$6,151+0.7%
2022$6,108+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft532DeedBook 9848, Page 244Recorded9/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 2008