Skip to content

320 62nd St(Unit C0305)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 12, 2017

Property Information

Block32
Lot41
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
19%
Improvement Value:$40,500
81%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,130+4.1%
2024$3,968+3.2%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9220, Page 943

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft547DeedBook 9216, Page 541NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/10/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8472, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 2008