Skip to content

433 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 31, 2005

Property Information

Block33
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
55%
Improvement Value:$50,400
45%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706+2.0%
2024$8,532-1.7%
2023$8,681+0.7%
2022$8,620+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 7753, Page 289Recorded12/14/2005

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5749, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1899