Skip to content

138 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block8
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
42%
Improvement Value:$76,200
58%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+2.0%
2024$9,915-1.7%
2023$10,088+0.7%
2022$10,017+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5970, Page 206

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4923, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1899