Skip to content

436 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 8, 2001

Property Information

Block33
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,300
62%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,882-1.7%
2023$8,020+0.7%
2022$7,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5818, Page 78

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4804, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1899