Skip to content

6017 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block56
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
51%
Improvement Value:$57,900
49%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+2.0%
2024$9,008-1.7%
2023$9,165+0.7%
2022$9,101+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 9024, Page 59Recorded2/25/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900