Skip to content

442 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block33
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$84,100
63%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,340+2.0%
2024$10,134-1.7%
2023$10,311+0.7%
2022$10,239+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 9585, Page 437Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1899