Skip to content

6610 Lincoln PlWest New York, NJ 07093

Built 1890

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block3
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$78,400
51%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,829+2.0%
2024$11,592-1.7%
2023$11,795+0.7%
2022$11,712+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 9686, Page 375Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 9129, Page 391Recorded7/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1890