Skip to content

438 62nd StWest New York, NJ 07093

Public Property

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 18, 2006

Property Information

Block34
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT PLOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$11,824+2.9%
2007$11,488+2.0%
2006$11,260+2.7%
2005$10,961+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$955,500

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7996, Page 86NU CodeGovernment (15)Recorded9/11/2006