Skip to content

6114 Highland Pl Apt 1gWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block35
Lot13
QualifierC0017
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description4RM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
34%
Improvement Value:$34,400
66%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,017+2.0%
2024$3,937-1.7%
2023$4,006+0.7%
2022$3,978+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 9669, Page 708Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5469, Page 119