Skip to content

6114 Highland Pl Apt 1hWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$74,400
Last Sale Date
Jun 7, 2001

Property Information

Block35
Lot13
QualifierC0018
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description5RMS-GR FL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
32%
Improvement Value:$44,600
68%
Total Assessment$65,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,035+2.0%
2024$4,935-1.7%
2023$5,021+0.7%
2022$4,986+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,400
DeedBook 5819, Page 199