Skip to content

6114 Highland Pl Apt 3bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block35
Lot13
QualifierC0032
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description4RM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
14%
Improvement Value:$38,700
86%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+2.0%
2024$3,401-1.7%
2023$3,460+0.7%
2022$3,436+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9324, Page 239NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$266,700
DeedBook 7895, Page 262