Skip to content

6045 Blvd East Apt 8cWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$171,900
Last Sale Date
May 21, 2019

Property Information

Block35
Lot1
QualifierC0038
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage424
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
40%
Improvement Value:$13,800
60%
Total Assessment$23,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,900+4.1%
2024$1,825+3.2%
2023$1,768+0.7%
2022$1,756+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$171,900

From:

To:

Sq Ft424DeedBook 9413, Page 87NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft424DeedBook 9301, Page 946Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 7676, Page 145