Skip to content

6045 Blvd East Apt 4bWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block35
Lot1
QualifierC0042
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2BD 2BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
29%
Improvement Value:$37,800
71%
Total Assessment$53,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,133+2.0%
2024$4,051-1.7%
2023$4,121+0.7%
2022$4,092+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft795DeedBook 9597, Page 654NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 7561, Page 92