Skip to content

6045 Blvd East Apt 5eWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block35
Lot1
QualifierC0055
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1BD 1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage573
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
42%
Improvement Value:$17,900
58%
Total Assessment$31,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,398+2.0%
2024$2,350-1.7%
2023$2,391+0.7%
2022$2,374+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft573DeedBook 9521, Page 274NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8800, Page 733